Tο Κέντρο Αρχιμήδης φιλοξένησε την Πέμπτη 1/2/2024, το 14ο Fintech Talks, που διοργανώνει το Greek Fintech Hub. O Δρ. Άκης Τσεκούρας, Principal, Advisors Client Services της Mastercard παρουσίασε τη χρήση του ΑΙ στην προσωποποίηση των υπηρεσιών και τη βελτιστοποίηση της εμπειρίας του πελάτη. Μέσα από διεθνείς μελέτες περίπτωσης στο λιανεμπόριο, τις χρηματοοικονομικές υπηρεσίες και την εστίαση μάθαμε για την υπηρεσία Dynamic Yield της Mastercard.

To Greek Fintech Hub είναι μια πρωτοβουλία της Εθνικής Τράπεζας μαζί με την Endeavor Greece, το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Ίδρυμα Ωνάση και το Ξενοδοχειακό Επιμελητήριο Ελλάδος και υποστηρίζεται από την ευρωπαϊκή πρωτοβουλία Crowd Dialog.