Καλωσορίζουμε στην ομάδα των μεντόρων μας την Katerina Vassilatou.

Η Κατερίνα είναι Χημικός με μεταπτυχιακή ειδίκευση στη Φαρμακευτική Τεχνολογία και Κοσμητολογία. Είναι επίσης απόφοιτος μεταπτυχιακού σεμιναρίου του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών του Tομέα Επενδυτικών Εφαρμογών. Έχει εργαστεί για περισσότερα από 20  χρόνια σε μεγάλες εταιρείες Καλλυντικών και Φαρμάκων στη Διεύθυνση Tμημάτων Έρευνας & Ανάπτυξης, ενώ τα τελευταία χρόνια δραστηριοποιείται ως Σύμβουλος Ανάπτυξης Νέων Προϊόντων στα πεδία των καλλυντικών και των συμπληρωμάτων διατροφής μέσω του δικού της εργαστηρίου The NuCLab. Έχει συνεργαστεί με Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Ινστιτούτα ανά τον κόσμο για την υποβολή, αλλά και διεξαγωγή Ερευνητικών Προγραμμάτων. Στα πλαίσια ενός τέτοιου προγράμματος συνέβαλε ενεργά στην ανάπτυξη πατέντας σχετικά με το μηχανισμό δράσης της κερσετίνης, όσον αφορά την εφαρμογή της στο δέρμα. Επιπλέον έχει συμμετάσχει στη δημιουργία δύο επιπλέον ευρεσιτεχνιών που σχετίζονται με δράση σε καλλυντικά προϊόντα. Έχει δημοσιεύσει  άρθρα  σε επιστημονικές εκδόσεις της Ελλάδας και του εξωτερικού. Είναι μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Ελληνικής Εταιρείας Κοσμητολογίας.

Κατερίνα, σ’ ευχαριστούμε για τον πολύτιμο χρόνο που μας διαθέτεις.